Ako dobre prenajať?

Tento rok priniesol mnoho zmien v mnohých oblastiach, zmenili sa aj podmienky na prenájom nehnuteľností. Momentálne sú desiatky nehnuteľností prázdne a začína boj o nájomníka. Množstvo prenajímateľov ponúkalo svoju nehnuteľnosť cez RBNB, zrušenie firiem a strata zamestnania zapríčinila prázdne nehnuteľnosti.  Preto sa prenajímatelia prispôsobujú novej situácii. Toto obdobie praje aj krátkodobým prenájmom na niekoľko mesiacov, aby sa pokryli základné náklady.                         

Ako to robíme u nás v kancelárii? Dobrý maklér má svoje kontakty uložené a v prípade, že nás oslovia klienti s ponukou na prenájom, máme komu zavolať.  U nás v kancelárii  RE/MAX si navzájom pomáhame tým, že si odporúčame klientov, čo prispieva k rýchlejšiemu prenájmu ale aj predaju nehnuteľnosti.

Urobte z Vášho bytu hotelovú izbu !

Prvý dojem si nájomník vytvára do 2 sekúnd pri prezeraní inzerátov. Zaujme ten byt, ktorý je perfektne nafotený, zároveň pôsobí upratane, čisto a svetlo.

Pri prezentácii naživo si klient všíma nielen očami ale aj čuchom. Dobre pôsobí, keď vkročíte do bytu, kde krásne rozvoniava napríklad vôňa sviečky – na rozdiel od situácie, keď sa ocitnete v miestnosti, kde sa pred chvíľou vyprážali rezne, alebo sa tam fajčilo.

Pred obhliadkou dôkladne vyvetrajte. Váš byt zbavte nepríjemných pachov. Je vedecky dokázané, že vôňa čerstvej kávy, škorice, vanilky alebo mandarínky dokáže v nás vyvolať silné pozitívne emócie a správne naladiť nielen nás, ale aj našich záujemcov o prenájom. Veľmi príjemná atmosféra sa vytvorí, keď sú všetky svetlá rozsvietené.

Absolútnym základom však je, aby bol ponúkaný byt dôkladne vyčistený a uprataný. Urobte generálny poriadok a nablýskajte kuchyňu, kúpeľňu, WC, nábytok aj spotrebiče. Niekedy stačí málo a nájomcu to dokáže ovplyvniť tak, že bude váš byt brať všetkými desiatimi. Každý z nás už bol niekedy ubytovaný v hoteli. Naučte sa ponúkať svoj byt ako hotelieri.

Ako si vybrať správneho nájomníka?

Výber nájomníka záleží od množstva faktorov, ako napríklad, aký typ nehnuteľnosti ponúkate, koľkým ľudom ho plánujete prenajať naraz, či uprednostňujete rodinu s deťmi či študentov alebo turistov?   

Dôveruj, ale preveruj! Pri prenajímaní to platí hneď dvakrát a opatrnosti nikdy nie je dosť. Hovorí sa, že ani tá najlepšia právnikom vypracovaná nájomná zmluva vás nemusí ochrániť od problematického nájomníka. Pri výbere nájomníka je potrebné overovať si informácie a klásť aj otázky, ktoré môžu byť pre klienta nekomfortné. Kde pracuje a ako dlho? Je ochotný poskytnúť kontakt do práce? Prečo odišiel z predchádzajúceho prenájmu? Poskytne kontakt na bývalého prenajímateľa? Ukáže vám pracovnú zmluvu? Ak sa vám zdá, že odpovede sú vyhýbavé, vyhnite sa takejto spolupráci a radšej hľadajte ďalej.                                                                                                                                        Ďalšou možnosťou, ako získať informácie o klientovi, sú sociálne siete. Dajú sa využiť na prezretie profilu, ktorý môže toho veľa povedať. Toto všetko za vás urobíme u nás v realitnej kancelárii. Makléri majú prax a skúsenosti pri práci s ľuďmi.

Na čo nezabudnúť?

Absolútnym základom je dohodnúť si presné podmienky prenájmu v nájomnej zmluve. Množstvo prenajímateľov ale aj nájomníkov si zmluvu neželajú uzatvoriť, veď na „dobré slovo“. Takáto spolupráca môže viesť k veľkým problémom pre obe strany.

U nás v kancelárii zmluvu pripravuje právnik tak, aby chránila obe strany. Nájomná zmluva jasne upresní všetky podmienky nájmu, presné podmienky vrátenia kaucie, výšku opráv, spôsob platby, spôsob ukončenia nájmu, presný popis nehnuteľnosti. Samozrejmosťou je kontrola listu vlastníctva a odovzdávací a preberací protokol.

Chcete prenajať svoju nehnuteľnosť bezpečne? Obráťte sa na nás!

Zuzana Katonová

Som architektka v realitách a certifikovaná realitná maklérka podľa normy ISO 17024. Verím, že pre každú nehnuteľnosť existuje ten správny majiteľ a pre každého človeka tá správna nehnuteľnosť.
 • Kategórie
 • Facebook stránka
 • RE/MAX Attractive Plus

  Sme špičková realitná spoločnosť špecializujúca sa na poradenstvo, predaj, kúpu a prenájom nehnuteľností v Šamoríne a v okolí, od Bratislavy až po Komárno. Náš tím sa skladá z profesionálov, vďaka ktorým sme pre vás ideálnym partnerom pre úspešné zobchodovanie vašej nehnuteľnosti.

   

  Adresa:
  RE/MAX Attractive Plus
  Gazdovský rad 28
  931 01 Šamorín

  Hodiny:
  Pondelok až piatok, 9:00 – 17:00