Ako pripraviť nehnuteľnosť na výhodný predaj či prenájom?

Ak chcete svoj dom či byt výhodne predať, je nevyhnutné dobre ho na predaj pripraviť. Tak, aby pre potenciálnych kupujúcich vyzeral naozaj lákavo. Nehnuteľnosť by mala byť pri uvedení na trh všeobecne ľúbivá. Taká, aby sa páčila čo najviac ľuďom. Podobne, ako keď predávate auto – tiež ho najprv pekne umyjete, až potom nafotíte. Keď vlastníte butik s oblečením, dáte si záležať na tom, aby ste vo výklade mali naaranžované tie najkrajšie kúsky.

Počuli ste už slovo – home staging?

Poznáte túto úžasnú metódu, pomocou ktorej nenáročnými úpravami zmeníte svoj domov tak, aby sa zapáčil aj jeho budúcim majiteľom?  

Mnohí predávajúci (a žiaľ, nielen samopredajcovia) nevedia, ako pripraviť a nafotiť svoju nehnuteľnosť tak, aby vyzerala na fotografiách pre potenciálnych záujemcov príťažlivo a sexi. Dôsledkom toho zväčša nasleduje dlhé povaľovanie sa inzerátu po internete a neskôr nútené znižovanie predajnej ceny. Pritom by stačilo pár úplne jednoduchých úprav (ktoré zväčša ani nič nestoja) a daný byt či dom by šiel, takpovediac, „na dračku“. 

Chcete vedieť, aké úpravy mám na mysli? 

Home staging je metóda profesionálov. Ide o celkovú marketingovú stratégiu predaja, pri ktorej nehnuteľnosť upravíme tak, aby bola atraktívna pre čo najviac potenciálnych záujemcov. Home staging má veľký význam nielen v zabývaných priestoroch, ale aj v tých, ktoré sú zatiaľ úplne prázdne. Ak totiž oživíme prázdne miestnosti jednoduchým zariadením, interiér nadobudne úplne iný rozmer a potenciálny kupujúci si v ňom bude vedieť svoj život predstaviť ľahšie ako napríklad v holobyte. Home staging by mal pomôcť k tomu, aby si kupujúci vedel lepšie predstaviť, ako by mohol byť zariadený interiér. Väčšina ľudí (aj tí, čo si to ťažko priznávajú) má totiž veľmi slabú priestorovú predstavivosť. Nevedia správne odhadnúť, či sa napríklad do spálne vojde aj detská postieľka, alebo tam nebude dostatok priestoru ani na nočné stolíky.

Vizualizácie môžu predstavivosti napomôcť, ale pocit z priestoru zažitý na vlastnej koži je predsa len viac vypovedajúci.

Chcete sa dozvedieť o homestagingu viac? Napísala som pre vás dve knižky (ebooky), ktoré si môžete stiahnuť na mojej stránke:

– jeden stručný ebook ZDARMA, ak chcete do tejto metódy iba nakuknúť, 

– no, a ten druhý ebook je vlastne učebnica s kompletným a podrobným návodom, ako urobiť home staging tak, aby vám nehnuteľnosť priniesla nielen čo najväčší možný zisk, ale aj príjemný pocit z dobre vykonanej práce.

A prečo?

…pretože som architektka.

…pretože milujem nehnuteľnosti. Staré, nové, pôvodné či rekonštruované… ale najviac tie pekne upravené. Mám totiž rada krásne veci a prostredie, v ktorom všetci žijeme. Chápem, že nie každý má dar krásne prostredie vytvárať.  Ale verím, že každý má schopnosť v krásnom prostredí sa príjemne cítiť. A kde sa človek príjemne cíti, tam sa príjemne aj správa a robí radosť svojou príjemnou prítomnosťou svojmu okoliu… a tak to ide ďalej…

…a pretože by som bola veľmi rada, keby sa homestaging stal bežnou súčasťou predajného plánu nehnuteľností pre všetkých realitných maklérov. Nielen z hľadiska finančných benefitov, ale najmä kvôli zvýšeniu celkovej úrovne bývania na Slovensku.

Chcete sa poradiť, ako pripraviť vašu nehnuteľnosť?

Som tu pre vás!

Ing. arch. Eva Skupil Bučeková

www.ARCHITEKTvREALITACH.SK

PS: takéto krásne fotky robí realitná fotografka Kristínka Toroková

Som architektka v realitách a certifikovaná realitná maklérka podľa normy ISO 17024. Verím, že pre každú nehnuteľnosť existuje ten správny majiteľ a pre každého človeka tá správna nehnuteľnosť.
 • Kategórie
 • Facebook stránka
 • RE/MAX Attractive Plus

  Sme špičková realitná spoločnosť špecializujúca sa na poradenstvo, predaj, kúpu a prenájom nehnuteľností v Šamoríne a v okolí, od Bratislavy až po Komárno. Náš tím sa skladá z profesionálov, vďaka ktorým sme pre vás ideálnym partnerom pre úspešné zobchodovanie vašej nehnuteľnosti.

   

  Adresa:
  RE/MAX Attractive Plus
  Gazdovský rad 28
  931 01 Šamorín

  Hodiny:
  Pondelok až piatok, 9:00 – 17:00