Ako si vybrať pozemok pre výstavbu rodinného domu

Rozhodli ste sa postaviť si svoje hniezdočko, ale zatiaľ zvažujete, kde?

Pri výbere pozemku pre výstavbu rodinného domu je dôležité zohľadniť viacero faktorov. Určite to bude v prvom rade výber vhodnej lokality, dostupnosť či už do mesta alebo naopak do prírody, svahovitosť terénu, orientácia na svetové strany, prístupová komunikácia, dostupnosť inžinierskych sietí, …

Pre niekoho je vhodnou lokalitou byť čo najbližšie k mestu, iný uprednostňuje tichšie pozemky na periférii či na vidieku. Môžete však byť aj v malej dedinke, ak vám popred dom vedie diaľnica,  tichá lokalita to zrejme nebude. Pod dostupnosťou do mesta (obchodu, školy, práce, na vlakovú stanicu) sa rozumie nielen automobilová dostupnosť. Výhodou je blízka zastávka hromadnej dopravy – možno ju budú časom využívať vaše deti alebo stará mama, keď príde na návštevu. Ak nie ste typ mestského človeka, zrejme vás to bude naopak ťahať bližšie k lesu.

Veľmi dôležitá je orientácia pozemku na svetové strany a svažitosť terénu. Ideálne je mať vstup na pozemok zo severnej strany, umožňuje vám to prepojenie domu do záhrady na strane južnej. Ak je pozemok v miernom svahu, je lepšie, keď sa svah zvažuje k juhu. Ak by ste sa rozhodli pre strmší severný svah, musíte rátať s tým, že vo vašej záhrade bude slniečka pomenej. Pred kúpou pozemku si overte dostupné inžinierske siete: vodu, kanalizáciu, elektrinu, plyn, telekomunikačné siete. Možno bude potrebné riešiť čističku odpadových vôd (ak chýba verejná kanalizácia), alebo nebude možné kúriť plynom.

Overte si, ako je pozemok vedený na katastri, resp. na čo je pozemok určený. Podľa katastra môže byť pozemok vedený ako orná pôda, chmeľnica, vinica, záhrada, ovocný sad, trvalý trávnatý porast, lesný pozemok, vodná plocha, zastavané plochy a nádvoria, ostatné plochy.

Najistejším spôsobom, ako zistiť, čo je možné na pozemku postaviť, je požiadať na príslušnom stavebnom úrade o územnoplánovaciu informáciu (UPI), ktorú úrad vydá spravidla do 30 dní. Z tohto dokumentu sa dozviete aj prípadné regulatívy. V praxi to väčšinou býva určenie zastavanosti, odstupových vzdialeností, a podobne.

Ak sa potrebujete poradiť, sme tu pre vás, radi vám s kúpou pozemku pomôžeme.

Som architektka v realitách a certifikovaná realitná maklérka podľa normy ISO 17024. Verím, že pre každú nehnuteľnosť existuje ten správny majiteľ a pre každého človeka tá správna nehnuteľnosť.
 • Kategórie
 • Facebook stránka
 • RE/MAX Attractive Plus

  Sme špičková realitná spoločnosť špecializujúca sa na poradenstvo, predaj, kúpu a prenájom nehnuteľností v Šamoríne a v okolí, od Bratislavy až po Komárno. Náš tím sa skladá z profesionálov, vďaka ktorým sme pre vás ideálnym partnerom pre úspešné zobchodovanie vašej nehnuteľnosti.

   

  Adresa:
  RE/MAX Attractive Plus
  Gazdovský rad 28
  931 01 Šamorín

  Hodiny:
  Pondelok až piatok, 9:00 – 17:00