Na čo si dať pozor pri kúpe domu alebo bytu

Či už kupujete priestranný dom alebo malý byt, dôkladne si prezrite jeho pôdorys. Predstavte si sami seba, ako prichádzate domov, prechádzate jednotlivými miestnosťami, odkladáte si veci, obedujete, hráte sa s deťmi, sprchujete sa, varíte,…

Zamyslite sa nad budúcim využitím jednotlivých priestorov v súvislosti s vaším životným štýlom. Bude vaše žitie v tomto novom priestore plynúť pekne súvisle a plynule? Alebo naopak – zakaždým narazíte do nejakého rohu, či nabeháte kilometre, kým prejdete z obývačky do kuchyne?

Všeobecne platí, o čo menší priestor, o to kvalitnejšie a efektívnejšie by mal byť vyriešený.

Proporčnosť a využiteľnosť priestoru

Po zhodnotení celkového dispozičného konceptu zamerajme svoju pozornosť na proporcie jednotlivých priestorov. Slovo proporcia znamená úmernosť, teda keď je niečo tak „akurát“.

Napríklad, že nadarmo má spálňa plochu 15m2, keď má šírku len 2,4 metra (pri manželskej posteli vám ostane príliš málo miesta, aby ste ju vedeli pohodlne obísť). Alebo, že v trojizbovom byte sa už patrí mať oddelené WC od kúpeľne. Alebo že v päťizbovom dome s dvojgarážou a obrovskou kuchyňou s jedálňou pre osem ľudí nestačí mať obývačku dlhú len 2,5 metra, kam sa ledva vojde najmenšia sedačka z Ikea.

Ďalším dôležitým bodom úzko súvisiacim s proporčnosťou je zariaditeľnosť priestorov. Je škoda, ak máte v predsieni alebo spálni za dverami priestor široký len 50cm. To už tam šatníkovú skriňu neumiestnite, pretože tá máva hĺbku 60cm.

Veľmi ťažko sa tiež zariaďujú obytné priestory v prípade, že ide o spojenú obývačku s jedálňou a kuchyňou a pôdorys tejto miestnosti je štvorec – tri priestory umiestniť do štvorca tak, aby to vzájomne dobre fungovalo, je celkom rébus aj pre architekta.

Kontrolné otázky

Niekoľko otázok, ktoré vám môžu pomôcť lepšie zhodnotiť nehnuteľnosť, ktorú ste si vyhliadli:

1. Máte v predsieni dostatok priestoru na privítanie hostí či ranné vystrojenie detí do školy? Je tu dostatok miesta pre každého obyvateľa, aby si mal kde zložiť svoje veci po návrate domov?

2. Je vstup do dennej časti bytu priamo z predsiene? Nemusíte sa náhodou do obývačky točiť dlhým tmavým tunelom?

3. Je prepojenie medzi obývačkou, jedálňou a kuchyňou logické? Nevstupuje sa náhodou do obývačky cez kuchyňu? Je jedálenský stôl „po ruke“ pri kuchyni?

4. Je balkón/terasa prístupná z dennej časti bytu?

5. Je denná a nočná časť bytu oddelená? Nemusí sa náhodou medzi jednotlivými priestormi prechádzať cez predsieň?

6. Je oddelená tzv. špinavá zóna bytu (predsieň) od ostatných miestností?

7. Je kúpeľňa pohodlne dostupná zo spální?

8. Je spálňa malých detí v dobrej dostupnosti rodičovskej spálne?

9. Pri poschodových domoch alebo mezonetoch – je na hlavnom podlaží pri dennej časti bytu kúpeľňa minimálne s WC, umývadlom a sprchovacím kútom?

Ak potrebujete radu ohľadom vašej nehnuteľnosti, kontaktujte ma, som tu pre vás

Som architektka v realitách a certifikovaná realitná maklérka podľa normy ISO 17024. Verím, že pre každú nehnuteľnosť existuje ten správny majiteľ a pre každého človeka tá správna nehnuteľnosť.
 • Kategórie
 • Facebook stránka
 • RE/MAX Attractive Plus

  Sme špičková realitná spoločnosť špecializujúca sa na poradenstvo, predaj, kúpu a prenájom nehnuteľností v Šamoríne a v okolí, od Bratislavy až po Komárno. Náš tím sa skladá z profesionálov, vďaka ktorým sme pre vás ideálnym partnerom pre úspešné zobchodovanie vašej nehnuteľnosti.

   

  Adresa:
  RE/MAX Attractive Plus
  Gazdovský rad 28
  931 01 Šamorín

  Hodiny:
  Pondelok až piatok, 9:00 – 17:00