Ocenenie nehnuteľnosti

Zmenila sa vaša životná situácia a potrebujete vedieť, akú hodnotu majú vaše nehnuteľnosti?

Nacenenie hodnoty nehnuteľnosti sa spravidla robí dvoma spôsobmi podľa účelu, pre ktorý toto nacenenie potrebujete. Aký je rozdiel medzi nimi a kedy sa ktorý využíva?

Znalecký posudok

Ak kupujete či refinancujete nehnuteľnosť, banka si od vás vyžiada znalecký posudok. Znalecký posudok je niekoľko stranový dokument, ktorý okrem odhadnutej ceny vašej nehnuteľnosti obsahuje všetky relevantné údaje potrebné k naceneniu ako napr. identifikačné údaje nehnuteľnosti a presný popis, fotografie, výpočty, listy vlastníctva, potvrdenia o veku stavby, časť stavebnej dokumentácie (pôdorysy, situácia, rezy apod.), údaje o vlastníkoch, ťarchách, atď. Výpočet znaleckej ceny vychádza najmä z technického stavu nehnuteľnosti a lokality. Znalecký posudok môže pripraviť iba súdny znalec, ktorý je vedený v Zozname znalcov. Približná cena znaleckého posudku je od 150€ pre byt a od 280€ pre dom.

Znalecký posudok slúži najmä ako podklad:

 • pre banku pre vybavovaní hypotekárneho úveru alebo pri jeho refinancovaní,
 • pre advokáta, ak sa dediči nevedia dohodnúť na vysporiadaní dedičstva.

Potvrdenie o trhovej hodnote nehnuteľnosti

Na niektoré účely vám bude postačovať potvrdenie o trhovej hodnote nehnuteľnosti, ktoré vydáva spravidla realitná kancelária. Samotné potvrdenie je dokument s identifikačnými údajmi nehnuteľnosti a odhadovaná cena. Prílohou môže byť (ale nemusí) výpočet a údaje o porovnávaných nehnuteľnostiach, ktoré slúžia ako podklad pre stanovenie takejto ceny. Táto trhová hodnota sa môže líšiť od ceny v znaleckom posudku, pretože odráža viac aktuálnu situáciu na trhu nehnuteľností. Cena za vystavenie potvrdenia je zväčša okolo 50€.

Trhové nacenenie môže slúžiť ako podklad:

 • pre vysporiadanie dedičstva,
 • pre vysporiadanie majetku po rozvode,
 • ak vám bola darovaná nehnuteľnosť a chcete vedieť jej približnú hodnotu,
 • ako podklad pri predaji alebo prenájme nehnuteľnosti,
 • pri niektorých súdnych sporoch a exekúciách.

Ak potrebuje vedieť, akú hodnotu majú vaše nehnuteľnosti, obráťte sa na našu kanceláriu.

Poradíme vám s odporučením súdneho znalca aj s vypracovaním potvrdenia o trhovej hodnote nehnuteľnosti.

Eva Skupil Bučeková

Som architektka v realitách a certifikovaná realitná maklérka podľa normy ISO 17024. Verím, že pre každú nehnuteľnosť existuje ten správny majiteľ a pre každého človeka tá správna nehnuteľnosť.
 • Kategórie
 • Facebook stránka
 • RE/MAX Attractive Plus

  Sme špičková realitná spoločnosť špecializujúca sa na poradenstvo, predaj, kúpu a prenájom nehnuteľností v Šamoríne a v okolí, od Bratislavy až po Komárno. Náš tím sa skladá z profesionálov, vďaka ktorým sme pre vás ideálnym partnerom pre úspešné zobchodovanie vašej nehnuteľnosti.

   

  Adresa:
  RE/MAX Attractive Plus
  Gazdovský rad 28
  931 01 Šamorín

  Hodiny:
  Pondelok až piatok, 9:00 – 17:00