Predaj cez aukciu

Aukcia je moderný spôsob predaja nehnuteľností, vďaka ktorému môžete svoju nehnuteľnosť predať výhodnejšie. Zaujíma Vás, ako predaj cez aukciu vyzerá v praxi? Aké z tohto spôsobu predaja vyplývajú výhody pre Vás predávajúcich a aké pre Vás, milí kupujúci?

Poďme si to trochu priblížiť.

Základným predpokladom pre predaj cez aukciu sú dve veci:

 • exkluzívna ponuka,
 • správne nastavenie ceny. 

Exkluzívna ponuka

Pokiaľ Vašu nehnuteľnosť predáva  viac maklérov, konkurencia zbytočne vzniká na strane predávajúceho. Pre každého zo zúčastnených maklérov je samozrejme najdôležitejšie, aby práve ON predal Vašu nehnuteľnosť ako prvý, inak by nedostal žiadnu províziu. Toto má samozrejme obrovský vplyv na znižovanie kúpnej ceny. Ak má však Vašu nehnuteľnosť v ponuke len jeden maklér, konkurencia automaticky vzniká na strane kupujúceho a maklér Vám tak dokáže podržať / zabezpečiť lepšiu predajnú cenu.

Správne nastavenie ceny

Mnoho predávajúcich na úvod skúša, koľko by za svoj byt či dom mohli dostať. Nastavia si vysoké očakávania a vysokú cenu a povedia si – veď skúsim, a keď to nepôjde, pôjdem s cenou nižšie. Takáto predajná stratégia však zväčša vedie k tomu, že nehnuteľnosť sa na realitných portáloch počas prvých týždňov “okuká” a ľudia o ňu stratia záujem. Aj keď sa neskôr cena zníži na reálnu predajnú cenu, pre danú nehnuteľnosť to už býva neskoro…

Pri predaji cez aukciu býva cenová stratégia presne opačná. Keď sa cena nastaví správne (reálne), zvýši sa tým počet záujemcov o nehnuteľnosť. Vďaka tomu sa práve predávajúci dostane do pozície toho, kto si vyberá, komu nehnuteľnosť predá. V praxi to zväčša funguje tak, že sa daná nehnuteľnosť nepredá prvému záujemcovi na prvej obhliadke, ale nehnuteľnosť sa ukáže všetkým záujemcom v rámci vopred dohodnutého časového úseku. Po obhliadkach sa vyhodnotí, koľko záujemcov má reálny záujem o kúpu, a tí sa následne pozvú do aukcie.

V RE/MAX máme na aukcie výborný systém. Po obhliadkach maklér pošle záujemcom o kúpu všetky potrebné dokumenty vrátane formulára pre podanie ponuky. Kupujúci formulár vyplní a vo vopred určenom čase (kedy je aukcia otvorená) cez webovú stránku inzerátu odošle formulár do systému RE/MAX. Maklér nevidí, aké ponuky prišli, ani ich nevie otvoriť, pokiaľ sa celá aukcia neuzavrie. Toto dáva celému priebehu obrovskú transparentnosť. Kupujúci do aukcie podáva len jednu jedinú ponuku. Všetky podané ponuky sa dajú otvoriť až po uzavretí aukcie. Vtedy do procesu vstupuje predávajúci a vyberá si pre seba tú najvýhodnejšiu ponuku. Kritériá sú určené vopred a závisia na rozhodnutí predávajúceho. Pre väčšinu predávajúcich je hlavným kritériom najvyššia ponúknutá cena, ale častokrát býva dôležitým kritériom aj spôsob platby (či má kupujúci vlastné zdroje alebo hypotéku), predpokladaný čas vyplatenia nehnuteľnosti alebo čas na vysťahovanie. Je to rôzne. Tak, ako rôzne sú príbehy ľudí vstupujúcich do tohto procesu. Skúsený maklér Vám však poradí, ako nastaviť správne cenu, ako určiť kritériá, či ako vybrať toho pravého kupujúceho. 

Ako ľudia na aukciu reagujú?

Mnohí sa s týmto spôsobom predaja ešte nestretli. Všetko však v živote robíme raz prvýkrát :). Tí, čo aukciu vyhrajú, sa tešia, že získali svoju vysnívanú nehnuteľnosť. Predávajúci je rád, že získal lepšiu cenu či podmienky. A ostatní záujemci tento spôsob oceňujú najmä z dôvodu, že pri dnešnom prevládajúcom dopyte na realitnom trhu vôbec dostali šancu si nehnuteľnosť pozrieť. Možno to poznáte, voláte inzerát za inzerátom a jeden za druhým už nie sú aktuálne, lebo sa práve predali (zväčša prvému záujemcovi.)

Chcete aj Vy predať svoju nehnuteľnosť výhodne? Obráťte sa na náš tím. S aukciami máme bohaté skúsenosti. 

Vaši makléri RE/MAX Attractive Plus Šamorín

www.re-max.sk/attractiveplus

+421 905 240 632

attractiveplus@re-max.sk

Som architektka v realitách a certifikovaná realitná maklérka podľa normy ISO 17024. Verím, že pre každú nehnuteľnosť existuje ten správny majiteľ a pre každého človeka tá správna nehnuteľnosť.
 • Kategórie
 • Facebook stránka
 • RE/MAX Attractive Plus

  Sme špičková realitná spoločnosť špecializujúca sa na poradenstvo, predaj, kúpu a prenájom nehnuteľností v Šamoríne a v okolí, od Bratislavy až po Komárno. Náš tím sa skladá z profesionálov, vďaka ktorým sme pre vás ideálnym partnerom pre úspešné zobchodovanie vašej nehnuteľnosti.

   

  Adresa:
  RE/MAX Attractive Plus
  Gazdovský rad 28
  931 01 Šamorín

  Hodiny:
  Pondelok až piatok, 9:00 – 17:00