Viacgeneračné bývanie – PRE a PROTI

Viacgeneračné bývanie je forma bývania, keď pod jednou strechou (v jednej nehnuteľnosti) bývajú ľudia z viac ako dvoch generácií, teda okrem rodičov a detí tu bývajú aj starí rodičia. Spôsobov môže byť viacero, podstata je tá, že viac generácií rodiny býva veľmi blízko seba, takpovediac na jednom dvore. Uvádzam niekoľko príkladov takéhoto bývania:

 • bývanie v rámci domu v jednom byte (jeden vstup, jedna kuchyňa), 
 • bývanie v dvoch samostatných bytoch (v jednom  rodinnom dome sú dva oddelené byty),
 • bývanie v dome a prístavbe k domu,
 • bývanie v dvoch samostatných domoch na jednom pozemku.

Z hľadiska vlastníctva nehnuteľnosti rozlišujeme pri takomto spoločnom bývaní v zásade tri spôsoby vlastníctva:

 • majiteľmi nehnuteľnosti je najstaršia generácia – teda starí rodičia, s ktorými býva ich dospelé dieťa aj so svojou novou rodinou.
 • majiteľmi nehnuteľnosti je stredná generácia, teda rodičia, s ktorými bývajú ich maloleté deti a starí rodičia sa k nim prisťahovali na sklonku života.
 • majiteľmi sú obe dospelé generácie – rodičia a starí rodičia sa rozhodli bývať spolu, vymenili svoje dve nehnuteľnosti za jednu spoločnú a vlastnia ju teda spolu.

Každý tento spôsob má svoje špecifiká, výhody aj nevýhody. Ja osobne mám skúsenosť s tretím typom, a to je forma spoločného viacgeneračného bývania, ktoré sa udialo tak, že sme dve nehnuteľnosti (byt v Bratislave a dom mimo Bratislavy) vymenili za jednu väčšiu spoločnú nehnuteľnosť (dom v Bratislave). 

Vaša skúsenosť môže byť iná. Možno zostávate bývať so svojou novou rodinou u rodičov, aby neboli vo veľkom dome sami. A možno sa vaši rodičia prisťahovali k vám, aby ste im boli na blízku, keď im bude ubúdať síl…

A možno o spoločnom bývaní len uvažujete a hľadáte niekoho, kto s vami bude zdieľať svoje ZA a PROTI. Tak nech sa páči. Výhody či nevýhody takéhoto spolužitia – viacgeneračného bývania – sa pokúsim sprostredkovať vám cez svoju vlastnú skúsenosť. V našom spoločnom dome bývame šiesti – dvaja starí rodičia, dvaja rodičia a dve deti.

Aké sú výhody viacgeneračného bývania?

 1. finančné
 • Keď sme sa s manželom rozhodli vymeniť náš byt za dom, uvedomili sme si, že naše možnosti sú výrazne finančne ohraničené. Rátali sme s hypotékou, ale pri výmene bytu za dom príliš vysoko vrámci Bratislavy nevyskočíte. Keď sme do rozpočtu okrem nášho bytu a hypotéky pridali ešte ďalší dom manželových rodičov, naše spoločné možnosti sa výrazne rozšírili. 
 • Za jeden (spoločný) dom teraz platíme jednu elektrinu, jednu vodu, jeden kotol, jeden internet, jedny smeti, jednu daň z nehnuteľnosti… keďže sme šiesti, možno je to viac, ako by sme platili len za našu štvorčlennú rodinu, ale určite to ani zďaleka nie je dvojnásobok, ako by to bolo pri dvoch samostatných nehnuteľnostiach.  
 1. sociálne
 • Naše deti vidia svojich starých rodičov každý deň. S dedom hrávajú karty a človeče nezlob se, s babkou pečú medovníky, či hačkujú. Dedo učí vnuka nemčinu a babka vie zase najlepšie poškrabkať chrbát :). Deti vidia, že starnutie je prirodzená súčasť života a že v ťažkých chvíľach (lebo aj také boli) stojíme pri sebe.
 • Keď starým rodičom chýba kontakt s ľuďmi, vždy nájdu v dome niekoho, kto s nimi prehodí pár viet. A môj manžel môže svojim rodičom každý večer osobne zaželať dobrú noc. 
 1. vzájomne nápomocné
 • Keď chceme ísť s mužom večer na prechádzku či do kina, babka s dedkom radi uložia deti spať. Dedo chodieva občas po deti do školy a babka nám dvakrát do týždňa varieva večeru. Len vďaka spoločnému bývaniu máme stále krásnu záhradu a starí rodičia majú na oplátku postarané o program 🙂
 • A v ťažkých časoch, keď bol jeden z nich v nemocnici, ten druhý nebol doma sám, lebo tam mal nás.

Aké sú nevýhody viacgeneračného bývania?

Nuž, je to práve 5 rokov, čo sme kúpili spoločný dom. Zažili sme tu spolu nádherné chvíle, ale aj ťažké obdobia, keď bol jeden zo starých rodičov v nemocnici a neboli sme si vôbec istí, či sa ešte niekedy vráti domov. Na začiatku nám chvíľu trvalo, kým sme si zladili vzájomné očakávania, či už vo výchove, v stravovaní, v prístupe k záhrade či k sebe navzájom. 

Po rokoch spoločného súžitia môžem povedať, že výhody viacgeneračného bývania zďaleka presahujú nad nevýhodami. V podstate sme si s manželom za celý ten čas uvedomili len dve nevýhody…

 1. Prvá je, že nemôžeme deti odviesť k starým rodičom na prázdniny a mať celý dom na chvíľu len pre seba. Ale už teraz viem, že keď raz taká chvíľa nastane, lebo raz nastane, bude mi veľmi smutno a vtedy budem s láskou a vďakou spomínať na tieto “staré dobré časy.”
 1. No a druhá nevýhoda je, že raz bude potrebné riešiť, čo s časťou nehnuteľnosti, ktorá po starých rodičoch ostatne. Pokiaľ máte dve samostatné nehnuteľnosti, jednu viete predať či prenajať. Pokiaľ ale plánujete bývanie pod jednou strechou, je dobré sa nad tým vopred aspoň zamyslieť.

Tak ako? Inšpirovala som vás trošku? Ak zvažujete vymeniť bývanie v byte za spoločné viacgeneračné bývanie v dome so záhradou a potrebujete sa poradiť, neváhajte sa na nás obrátiť. Na trhu je mnoho nehnuteľností, ktoré sú pre jednu rodinu príliš veľké, a vyslovene sa núkajú na bývanie či už viacerých rodín alebo jednej viacgeneračnej. V našej kancelárii vám radi poradíme, ako na to. 

Som architektka v realitách a certifikovaná realitná maklérka podľa normy ISO 17024. Verím, že pre každú nehnuteľnosť existuje ten správny majiteľ a pre každého človeka tá správna nehnuteľnosť.
 • Kategórie
 • Facebook stránka
 • RE/MAX Attractive Plus

  Sme špičková realitná spoločnosť špecializujúca sa na poradenstvo, predaj, kúpu a prenájom nehnuteľností v Šamoríne a v okolí, od Bratislavy až po Komárno. Náš tím sa skladá z profesionálov, vďaka ktorým sme pre vás ideálnym partnerom pre úspešné zobchodovanie vašej nehnuteľnosti.

   

  Adresa:
  RE/MAX Attractive Plus
  Gazdovský rad 28
  931 01 Šamorín

  Hodiny:
  Pondelok až piatok, 9:00 – 17:00